Top
Bozhikjno-primirje-iLike-mk

„Божиќно примирје“ – Реклама која предизвикува бура од емоции

Британскиот ланец на супермаркети „Sainsbury’s“ предизвика вистинска бура од емоции кај милиони луѓе шурум светот благодарение на нивната нова реклама за претстојниот Божиќ.

Видеото е инспирирано од примирјето помеѓу Британците и Германците за време на Првтата Светска Војна. Имено, пред точно 100 години, завојуваните страни се согласиле за прекин на војната за време на големите празници Бадник и Божиќ.
Тие два дена војниците пееле празнични песни и ги кителе дрвјата на воениот фронт. Си размениле алкохол, цигари и други подароци, а после празничната веселба, за жал, војната продолжила.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>