Top
Indiski-orev

60 грама индиски ореви носат здравствени придобивки

Најголем дел од луѓето не знаат колку се здрави индиските ореви. Бројни истражувања покажуваат колку јаткастите плодови се корисни за организмот. Оревите, лешниците и ф’стаците се богати со различни хранливи материи, но се вели дека индиските ореви се вистинско богатство на здравјето.

Индиските ореви се богати со витамини А, Б2 и Б1, железо, селен, палмитолеинска и олеинска киселина, аминокиселина триптофан, и ред други протеини и корисни минерали…

Нутриционистите тврдат дека една од најкорисните функции што индиските ореви ја имаат врз здравјето е тоа што ја спречуваат репродукцијата на слободните радикали кои се одговорни за брзиот развој на малигните заболувања и процесите на стареење.

Го намалува крвниот притисок
Редовното консумирање индиски ореви е поврзано со пониски вредности на крвниот притисок, покажуваат резултатите од студијата објавена во списанието „Current Developments in Nutrition“. Вклучувањето на индиските ореви во исхраната може да ги подобри вредностите на горниот и долниот крвен притисок, но и да го намали нивото на триглицериди.

Го намалува нивото на холестерол
Ако јадете кашу секој ден наместо ужина со висока содржина на јаглени хидрати, можете да го намалите нивото на холестерол во крвта. Важно е да знаете дека од 60 до 100 грама од ова овошје неделно (или од 5 до 8 овошја дневно) се доволни за да добиете придобивки од него.

Го регулира нивото на шеќер во крвта
Индискиот орев содржи незаситени масни киселини кои имаат корисен ефект врз нивото на шеќер во крвта. Исто така, придонесува за намалување на нивото на триглицериди и го штити телото од дополнителни компликации поврзани со високо ниво на шеќер и холестерол. Секојдневното консумирање на индиски ореви значително го намалува ризикот од дијабетес тип 2.

Добро е познато дека храната може да го забави стареењето на телото, а тоа што го јадеме се рефлектира на нашето лице. Лекарите советуваат дека после 50-тата година мора да вклучите коскесто овошје во вашето мени, освен што ја одржува кожата млада, ги нормализира проблемите со спиењето кај жените во менопауза.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>