Top
nega_na_kozha

Намирници кои треба да се консумираат за здрава кожа

Поради нездрава исхрана, лошите животни навики, загадувањето на воздухот, сончевото зрачење, нашата кожа е склона кон инфекции, темни дамки, акни, пигментација и секако брчки. Веројатно се прашувате како ефикасно да ја заштитите кожата. Одговорот лежи во здравата исхрана. Храната богата со лековити состојки ќе и овозможи на вашата кожа здрав изглед и ќе ја заштити од надворешни влијанија.

° Доматот има антиоксидантни својства, помага во отстранување на штетните радикали кои предизвикуваат акумулација на токсични состојки кои предизвикуваат осип, акни и предвремено стареење. Пастата од домати е многу ефикасна во заштитата од УВ зрачење.

° Зелениот чај ви нуди низа здравствени придобивки. Има антиоксидантни, антиинфламаторни и антитуморни својства. Исто така, помага да се заштити кожата од УВ зрачење со пресврт во слободните радикали. Спречува појава на осип на кожата и изгореници, а исто така е многу ефикасен и како заштитен агенс против карцином на кожа. Чаша зелен чај наутро и навечер е сè што ви треба за ефикасно да ја заштитите кожата.

° Дивиот лосос е богат со омега-3 масни киселини, кои се здрави масти и помагаат да се спречи формирање на меланом и карцином на базалните клетки. Астаксантинот, кој се наоѓа во лососот, е честа состојка во козметиката бидејќи и обезбедува заштита на кожата од сончевото зрачење, што ја прави еластична и го забавува стареењето. Лосос на скара или варен е најдобриот начин да ја одржите вашата кожа здрава.

° Папајата не само што е вкусна и слатка, туку содржи и ензими и витамини А, Ц и Б, како и диетални влакна кои ви овозможуваат подобро варење, истовремено регулирајќи го крвниот притисок. Папаја може да ви овозможи кожа без инфекции, бидејќи регулирано варење значи исфрлање токсини кои најчесто предизвикуваат акни и пигментација.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>