Top
Elka-od-lugje-za-Ginis-iLike-mk

Новогодишна елка од 2.945 луѓе влезе во Гинисовата книга на рекорди

Во Тегусигалпа, главниот град на Хондурас, се постави нов рекорд кој влезе во фамозната Гинисова книга. Имено, 2.945 луѓе формираа „човечка елка“.

Г-дин Карлос Мартинес, претставник од Гинисовата книга на рекорди, изјави:

Ми претставува задовоство во името на Гинисовата книга на рекорди да соопштам дека народот на Хондурас го собори рекордот за најголема „човечка елка“ на светот. Ова е неверојатно остварување. Честитам!

Сертификатот му беше доделен на претседателот на Хондурас, Хуан Орландо Хернандес.

Досегашниот рекод за најголема елка од ваква категорија го имаше Тајланд, каде новогдишното дрво го формираа 852 деца.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>