Top
Garden8

Модната дизајнерка Антонија Ристовска ја претстави колекцијата „Garden“, пролет-лето 2015

Модната дизајнерка Антонија Ристовска ја претставува новата колекција пролет-лето 2015 со наслов „Garden“. Колекцијата е наменета за беспрекорната жена, жена ослободена од предрасуди, која знае да го обои животот, жена космополит. Антонија ја претставува колекцијата преку две подколекции кои се во стилот на 50-тите и 70-тите, во елегантен глам-стил. Едната е романтична во пастелни тонови, со дизајн инспириран од полското цвеќе, рајска градина и птиците во пролет, додека другата е со геометриски дизајни, применети во претходната колекција „Art en Deco“ на дизајнерката, кои сега во комбинација со големи цветни композиции го отсликуваат романтизмот на Art Nouveau движењето. Повеќето модели се надополнети со рачно изработени апликации и везови, со пролетен мотив, во форма на магнолии и ластовици. Кроевите кои се застапени се реекспрерија на кроеви препознатливи за брендот, а применете е и техниката мулаж при создавање на креациите. Посебна нота на колекцијата даваат дизајните на материјалите, кој е единствен и создаден за потребите на колекцијата. Брендот Антонија Ристовска секогаш бил препознатлив по користење на квалитетни материјали. Овој пат за потребите на колекцијата заедно со графички дизајнер од Италија создадовме уникатни дизајни на материјали кои се печатеа во Италија. Дизајните се во шест различни варијанти, и припаѓаат на двете подколекции. Сите дизајни се печатени на природна свила и се со потпис на Антонија Ристовска.

Garden22

Во однос на кроевите, во колекцијата доминираат кратки и долги коктел тоалети, и венчални фустани, но застапени се и блузи, здолништа и пантолони. Колекцијата содржи и рачно изработени ланчиња и украси за коса со цветни мотиви. Боите кои се застапени се пастелно сина, праска боја, виолетова, како и темно сина и бордо.

Garden1

Колекцијата е претставена преку фотосесија која ја направивме во комплексот „Верина“. Локацијата со својот ројал амбиент совршено се вклопи со тоалетите. Заштитни лица на колекцијата се топ моделот Маја Ристевска и Јана Бурческа. Фотографиите ги направија Ани и Дими, шминката и фризурата се на Даниел Николовски, а цветниот аранжман е од „Ателје Плус“.

Garden2

Garden3

Garden4

Garden5

Garden6

Garden7

Garden9

Garden10

Garden11

Garden12

Garden13

Garden14

Garden15

Garden16

Garden17

Garden18

Garden19

Garden20

Garden21
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>