Top
28016418 - walnuts kernel

Намирници кои се богати со протеини

Овие намирници се богати со омега 3 масни киселини и протеини, одржуваат ситост на организмот, а исто така не дебелеат.

Риби
Рибите се богати со омега 3 масни киселини и протеини. Нивниот недостаток придонесува лошо спиење во текот на ноќта, а тоа води кон нездрава исхрана. Иста е ситуацијата и со белото пилешко месо.

Ореви
Тие го зголемуваат нивото на магнезиум, а исто така изобилуваат и со омега-3 масни киселини. Ќе ви помогнат подобро да спиете, а и да го намалите ризикот од болести на срцето, рак и дијабетис. Идеални се за вечера затоа што ќе ве држат сити, исто како и бадемите.

Млечни производи
Млекото е богато со калциум, а освен што ќе ви помогне при топењето на салото, калциумот ќе ви го подобри и сонот.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>