Top
kafe

Грешки кои го успоруваат метаболизмот

Метаболизмот е процес со кој нашето тело ги претвора храната и пијалокот што ги консумираме во енергија. Таа енергија ја користиме за секојдневните активности: јадеме, дишеме, вежбаме, па дури и циркулацијата на крвта ја троши таа енергија. Метаболизмот е многу природен процес, но погледнете ги најчестите грешки во исхраната што всушност го забавуваат.

Не јадете доволно
Спротивно на популарното верување, гладот ​​навистина не гарантира дека ќе изгубиме тежина. Нутриционистите препорачуваат 5 оброци на ден, дури и ако станува збор за мала количина здрави закуски, како што се ореви или банани. Исто така, треба да се спомене дека редовните оброци ќе спречат можно подоцна прејадување.

Избегнувате кофеин
Кофеинот го стимулира централниот нервен систем, кој може да го забрза метаболизмот за дури 12%, поради што ќе консумирате до 100 калории повеќе на ден.

Вашите оброци не содржат протеини
Нашето тело треба да одржува мускулна маса затоа обидете се да внесете јатки, јогурт и разни меса во вашата исхрана. Некои истражувања покажуваат дека со додавање на протеини во нашата исхрана, можеме да согоруваме до 35% повеќе калории на ден.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>