Top
karanfilce

Природен лек кој ве ослободува од забоболка

Доколку почувствувате забоболка, а во моментот не сте во можност да посетите заболекар, тогаш пробајте го овој природен лек.

Веднаш кога ќе почувствувате болка во забот или непцата, ставете каранфилче на болното место и цврсто загризете. Држете така 15 минути до половина час. Болката постепено ќе се намалува, а по извесно време и сосема ќе исчезне.

Кога забоболката е посилна, употребете масло од каранфилче (може да се набави во билни аптеки) кое делува како анестетик. Веднаш по ставањето на каранфилче на болното место, пожелно е да втриете и малку масло од каранфилче. Болката ќе се ублажи за многу брзо време. Освен како анестетик, маслото од каранфилче има антивоспалително дејство, а добро е и за свеж здив.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>