Top
Zglobovi-iLike-mk

Домашен лек против воспалени зглобови

Воспалението на зглобовите се поврзува со низа здраствени проблеми, како на пример, артритис, костоболка (реума) и лумбална ‘рбетна стеноза. Природните лекови можат да излечат или да ја олеснат болката.

Потребни состојки и начин на подготовка:
– 2 лажици црвен пипер
– 1/2 чаша кокосово масло

Измешајте го црвениот пипер и кокосовото масло, додека не се соединат. Смесата нанесете ја врз заболените зглобови. Редовната употреба ќе го намали воспалението на зглобовите во голема мера.

Црвениот пипер изобилува со капсаицин. Ова соединение е интензивен анти-инфламатор и аналгетик кој ја ублажува болката. Кокосовото масло се смета за еден од најдобрите природни лекови за воспалените зглобови. Содржи извонреден собир на масти познати како среден синџир на масни киселини кои даваат исклучителни закрепнувачки својства. Кокосовото масло има способност соодветно да го намали воспаланието; тоа служи за ублажување на воспалените ткива и зглобови.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>