Top
tosterki soleni

Рецепт за вкусни тостерки

Сигурно мирисот на тостерките ве потсетува на детството. Денес споделуваме рецепт за вкусни тостерки, да ги пробате со вашите најмили.

Потребни состојки:
300g домашна маст
5 јајца
300g шеќер
1kg брашно
1 прашoк за печиво

Подготовка:
Маста, јајцата и шеќерот со миксер изматете ги убаво. Потоа додадете ги брашното и прашoкот за пециво и со рака смесете убаво тесто. На загреан тостер печете ги по една минута.

Доколку се одлучите да ги приготвите солени додадете сусам, семки, сончоглед или ким во тестото, а наместо шеќер, ставете околу 100g сол.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>