Top
brz-rucek-so-brokula

Идеја за брза подготовка на ручек

Доколку немате идеја, а сакате да подготвите ручек дома,  еве брз рецепт.

Потребни состојки:
неколку парчиња брокула
400g златна мешавина
200g рендан чаден пилешки стек
4 јајца
100g рендан кашкавал
10 лажици лебни трошки
1 лажица сенф
оригано
вегета
сол

Подготовка:
Златната мешавина ставете ја да се вари. По 15 минути, запржете ја на малку масло, додавајќи ги зачините и сенфот. По неколку минути тргнете ја смесата од оган. Во тава, ставете ги лебните трошки, златната мешавина и изренадниот чаден пилешки стек. Посолете и ставете да се печи во загреана рерна. Брокулата ставете ја во врела вода на оган околу десетина минути. При крај на печењето, изматете ги јајцата и измешајте ги со смесата, наредете ја брокулата, а врз неа ставете го ренданиот кашкавал.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>