Top
pijana_lubenica

Освежување за полнолетни – пијана лубеница

Лубеницата е убедливо најосвежувачко летно овошје, за многумина омилен десерт, но и неизоставен дел на многу летни коктели и шејкови. Таа изобилува со витамини, антиоксиданси и минерали. Овој пат ви презентираме едно поинакво уживање, освежување со пијана лубеница.

Потребни состојки:
– лубеница
– ½l водка
– 250g сецкан ананас
– 250g сецкани праски

Начин на подготовка:
Лубеницата измијте и ставете ја во ладилник. Потоа исечете круг во горниот дел и со лажица испразнете ја внатрешноста на лубеницата. Откако ќе го направите тоа, додадете ги водката и парчињата овошје. Потоа во блендер изматете го оној дел од лубеницата кој го отстранивте претходно, додајте го во лубеницата и ставете ја во фрижидер. Пред да ја послужите, додадете неколку коцки лед.


Станете наш facebook фан. Ви Благодариме!
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>