Top
sladoled_nutella

Сладолед од Nutella

Сладоледот е убедливо најслаткиот начин за освежување во текот на летото, а Nutella е убедливо најслаткиот намаз што постои. Токму затоа, денес ви презентираме рецепт кои ќе ги спои овие две слатки нешта, а кој се подготвува со 4 состојки.

Потребни состојки:

  • мало пакување Nutella
  • 600ml слатка павлака
  • 300ml млеко
  • чоколадо со лешници

Начин на подготовка:
Во сад за матење, пенесто изматете ги млекото и слатката павлака. Потоа додадете Nutella и матете подолго време, бидејќи таа побавно се топи и поврзува со остатокот од смесата. На крај додадете ситни прачиња чоколадо и изматете. Доколку сакате сладоледот да биде покремаст, оставете го 4 часа во замрзнувач, потоа ставете ја смесата во блендер, измешајте ја и повторно ставете ја во замрзнувач 4 часа.


Станете наш facebook фан. Ви Благодариме!
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>