Top
cokoladna

Чоколадна торта подготвена за 15 минути

Наместо празниците, а и секој друг ден да го поминувате со часови во кујна, подгответе ја оваа чоколадна торта која е готова за 15 минути.

Потребни состојки:
30g какао во прав
90g брашно
малку сол
прашок за печиво
20g шеќер
6 лажички кокосово масло или растително масло
80ml млеко
1/2 лажичка екстракт од ванила или 1/2 ќесичка ванилин шеќер

Начин на подготовка:
Прво помешајте ги сувите состојки. Потоа додадете ги течните состојки и промешајте додека смесата не стане хомогена. Потоа истурете ја смесата во мал калап за торта и печете 14 минути на 170 степени. По желба, тортата можете да ја украсите си шеќер во прав или пак да ја прелиете со чоколадо.
Оставете коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *