Top
Kineski-zid-iLike-mk

Погледнете каде точно завршува Кинескиот ѕид

Дали некогаш сте се запрашале каде завршува најголемото архитектонско дело на Светот и единственото кое се гледа од Месечината? Точниот одговор е во морето Бохаи.

Ова море се наоѓа во Лаолонгтоу, на некои 300 километри од градот Пекинг. Местото е познато и како „Главата на древниот змеј“ бидејќи наликува на змеј кој пие вода.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>