Top
kafe

Мажите кои пијат кафе немаат проблем со ерекција

Според студијата објавена во тексашкиот здравствено-научен центар во Хјустон, мажите што консумираат кофеин еквивалентен на количина во 2-3 филџани кафе дневно, имаат посилен пенис. Всушност, кај нив ризикот од еректилна дисфункција е помал.

Во оваа студија се покажа дека мажите што консумираат помеѓу 85 и 170 милиграми кофеин на ден имаат 42% помали шанси да страдаат од проблеми со ерекцијата, отколку оние што не се љубители на кофеинот. Оние мажи кои консумират од 171 до 303 милиграми кофеин, пак, имаат 39% помали шанси за проблеми при перформансите во креветот.

Во спроведената студија, покрај кафето се земени во предвид повеќе извори на кофеин, како чај, сода и спортски пијалоци. Кофеинот ги прави мускулите во пенисот порелаксирани, а токму таквите релаксирани фиброзни мускули значат поголем проток на крв, па оттаму и поцврста ерекција.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>