Top
mardi-gras-2014-ilike-mk

„Mardi Gras“ – Карневал во Њу Орлеанс со кој почнуваат Велигденските пости

Mardi Gras“ е француски термин кој во буквален превод значи „Мрсен вторник“. Станува збор за спектакуларен карневал кој традиционално се случува во Њу Орлеанс, а со кој се означува почетокот на големите Велигденски пости. Всушност, „Mardi Gras“ се доживува како кулминација на сета мрсна храна која се јаде до почетокот на Чиста среда.

Во продолжение погледнете дел од карневалот.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>