Top

Со хелихоптер над Њујорк

Њујорк (англиски: New York City) е најгусто населениот град во САД и центар на метрополитенската област Њујорк. Како град кој се смета за глобален водич, Њујорк влијае врз светската трговија, економија, култура, мода и забава. Градот е дом на некои од највисоките згради во светот.

Лоциран на природно пристаниште на брегот на Атлантскиот Океан во североисточниот дел на САД, градот се состои од пет урбани подрачја: Бронкс, Бруклин, Менхетн, Квинс и Стејтн Ајленд.

Многу области и културни знаменитости во градот се добро познати низ целиот свет, како на пример „Статуата на слободата“ која поздравува милиони имигранти и туристи.

Видеото во прилог е дело на режисерот Jason Hawkes, а е снимено над бизнис областа на Менхетн.

Њујорк
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>