Top
transformacija_stala

Трансформација на штала во модерен дом во Шведска

Гледајќи го овој неверојатен дом во Остерлен, Шведска, сè што можеме да помислиме е колку неверојатен и свеж простор има. Првично, шталата е изградена во 1901-ва година. Откако долго време била напуштена, архитектот Џонатан Андерсон ја вратил во живот и ја трансфoрмирал во прекрасен и модерен дом. Внатрешниот простор е 390 метри квадратни и има облик на буква Л (на латиница). Каминот во дневната соба му ава на домот топол и пријатен изглед. Дизајнот на ентериерот е комбинација на модерен минимализам и рустикален шарм, при што белата боја е главната боја која се користи во сите простории. Полираните бетонски подови и испакнатите дрвени греди ги дополнуваат белите ѕидови и ги прават просториите едностави, а во исто време и префинети, со рустикален стил. И покрај тоа што доминира белата боја, сепак домот воопшто не изгледа ладно и празно.

transformacija_stala_01

transformacija_stala_02

transformacija_stala_03

transformacija_stala_04

transformacija_stala_05

transformacija_stala_06

transformacija_stala_07

transformacija_stala_08

transformacija_stala_09

transformacija_stala_010
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>