Top
Raw uncooked millet in bowl and a bag

Зошто е добро да јадете просо?

Просото е многу старо семе кое потекнува од сув климатски регион, од Африка и северна Кина. Просото спаѓа во житни култури,  а по изглед е топчесто е и ситно. По боја е жолто и има сладок вкус.

Во исхраната на бебињата и децата треба да се најде на редовното мени. Добро е за срцето и за бубрезите, лекува дијабетис, а се користи и како превентива за рак на дојки. Освен тоа, го намалува ризикот од астма, го намалува нивото на холестерол во крвта. Влијае добро врз желудникот и целокупната работа на метаболизмот.

Нема силен и впечатлив вкус, па лесно може да го подготвите по мерка, со додатоци по ваш избор, зеленчукови или млечни.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>