Top
4 трикови за поголема енергија во летниот период

4 трикови за поголема енергија во летниот период

Високите температури го намалуваат крвниот притисок и ве дехидрираат. Ова резултира со поспаност, зашеметеност и помала концентрација. Еве неколку едноставни совети со кои ќе го надвладеете заморот:

 • Пијте течности
  Нивото на енергија во текот на денот може да падне поради дехидрирање на организмот. Затоа, зголемете го конзумирањето на течности и пијте најмалку два литри на ден.
 • Избегнувајте благо и бел шеќер
  Кога ќе ве фати неподнослива желба да јадете чоколадо или сладолед, сетете се на следново – шеќерот предизвикува нагло зголемување на инсулинот во крвта што влијае врз намалување на енергијата. Ова нека биде доволна причина за да го прескокнете ова мало задоволство.
 • Бидете физички активни
  Ако не повеќе, доволни се само 10 минути пешачење за време на вашата паузата. Во канцеларија ќе се вратите насмеани, полни со елан и подготвени за нови предизвици.
 • Јадете повеќе зеленчук
  Зеленчукот е извор на хранливи состојки кои ве прават да се чувствувате енергично. Наутро напијте се енергетски пијалак од зеленчук, а за време на ручекот изедете еден оброк салата. Ова нека биде вашата дневна доза на енергија.Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>