Top
Chasha-vrela-voda-iLike-mk

Топла чаша вода за здрав почеток на денот

Можеби сте слушнале, а можеби и дел од вас практикуваат да пијат млака вода наутро. Од оние што го прават тоа, дел го прават поради намерата да ослабат, а останатите бидејќи знаат дека е корисно.

Ви наведуваме неколку причини зошто е добро да го стартувате денот со чаша млака вода на гладно:

– Го прочистува организмот од токсини

– Се зајакнува имунолошкиот систем

– Претставува ефективна замена на кафето и дава енергија за целиот ден

– Има антибиотска акција – лекување на воспалителни болести на усната шуплина

– Дејствува олеснително при кашлање и настинка

– Комбинацијата на топла вода, цимет и мед ќе ви обезбеди свеж здив

– Медот го смирува нервниот систем

– Чаша топла вода во комбинација со сок од лимон ќе ви обезбеди добар метаболизам и рамен стомак

– Лекува болки во стомакот

– При редовна употреба кожата се подмладува

– Лекува хроничен запек

– Го намалува нивото на холестерол во крвта и штити од кардиоваскуларни болести
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>