Top
pritisok

Намирници за намалување на крвен притисок

Здравите навики во исхраната се важни за секоја болест, па така и за зголемен крвен притисок. Освен редовната контрола и терапија која ви е препишана од соодветен лекар треба да внимавате на исхраната. Во продолжение се намирниците кои се борат токму против високиот притисок.

Црно чоколадо и какао
Вода
Грав
Киви
Компир
Лута пиперка
Зрнести овошја
Цвекло
Лук
Лубеница
Морска храна
Банана
Маслиново масло
Семки од сончоглед

Јогурт
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>