Top
sok-od-limon-i-ananas

Природен лек против настинка и вироза

Високите температури кои ги имавме периодов, а кои не се вообичаени за овој дел од годината, освен главоболка и поспаност ни донесоа и вирози, воспаление на синуси, кашлање и пад на целокупниот имунитет. Ако сакате на природен начин да ги победите настинките и вирозите, подгответе си едноставен и вкусен пијалок.

Потребни состојки:
– 6 лимони
– 1 чешне лук
– 2 лажици ѓумбир во прав
– 2 лажици мед
– 3 шолји сок од ананас
– ¼ лажичка лута пиперка во прав

Подготовка:
Најпрво исцедете ги лимоните. Потоа во блендер ставете ги сите состојки и мешајте додека не добиете хомогена течност. Пијалокот ставете го во стаклен сад и чувајте го во фрижидер. Секој ден пијте по 4 чаши од него, сѐ додека потполно не помине настинката.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>