Top
BANANA_MED

Природен лек против кашлица

Наместо на секое закашлување да посегнувате по хемиски препарати ние ве советуваме да го подготвите овој лек на природна база. Четири пати дневно се консумира. Секој ден се приготвува нова смеса, лесно е и брзо. За 2-3 дена кашлањето ќе престане.

Состојки:
2 зрели банани
400мл вода
2 лажици мед

Излупете ги бананите, испасирајте ги со вилушка или изблендирајте ги. Прелијте ги со зовриена вода и оставете ја смесата да отстои 30минути. Од кога ќе се излади додадете го медот. Смесата прецедете ја низ пластична цедалка. Поделете ја на четири дела и конзумирајте ги во текот на денот.

Бананата е овошје кое е полно со Витамин Ц, Б6 и калиум.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>