Top
Bosilek

Зошто секогаш треба да имате босилек?

Босилекот е растение од фамилијата мртви коприви и е мека нискорастечка билка која се одгледува во топли клими. Потекнува од Иран, Индија и други тропски региони на Азија, и се култивира барем 5.000 години.

Дали ги знаете сите бенефиции кои ги има босилекот за нашето здравје?

° Доколку имате покачена температура, гребење во грлото и симптоми на настинка, направете си чај од босилек.
° Облоги на вратот од листови од босилек и ѓумбир потопени во малку ракија помагаат кај астма и брохнит.
° Ако имате воспаление на грлото правате гаргара со млака вода во која претходно сте ставиле неколку листови од оваа билка.
° Грицкањето на листови од ова растение го намалува лошиот холестерол.
° Чај од босилек пред легнување ќе ве ослободи од стрес и ќе ви помогне да имате подобар сон.
° Џвакањето листови босилек ќе ве спаси од лошиот здив.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>