Top
topla-voda

Придобивки од пиењето топла вода

Сите знаеме дека е препорачливо да се пијат барем 8 чаши вода дневно. Секако, она што многу не го знаат е дека при пиењето на топла вода се добиваат ексклузивни бенефити кои нема да ги добиете со ладната вода.

Го забавува предвременото стареење
Постои причина поради која што треба да се ослободите од токсините во вашето тело предизвикуваат предвремено стареење. Токму топлата вода помага во обновување на епидермалните клетки и ја зголемува еластичноста на вашата кожа.

Спречува појава на акни
Бенефитот се однесува повторно на кожата. Кажете им збогум на непосакуваните бубулици и акни.

• Виталност на косата
Пиењето топла вода е исто така добра за одржување на виталноста на косата, за здрава и мека коса. Со редовно пиење на топла вода ги задржувате природните масла што ѝ се неопходни.

Спречува првут
Поради тоа што водата има својство да ве одржува хидрирани, тоа се однесува и на скалпот, најнежниот дел од кожата. Топлата вода спречува до сушење на скалпот и до појава на првут.

Губење тежинa
Топлата вода е одлична за задржување на здрав метаболизам, што значи би билопожелно да ја пиете доколку имате во план да изгубите неколку килограми. Во чашата можете да додадете малку лимон.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>