Top
brokula

Намирници кои се добри за црниот дроб

Здравиот црн дроб е еден од општите предуслови за здравјето на целиот организам. Овој орган е одговорен за распаѓање на јаглени хидрати, производство на гликоза и детоксикација на телото. Црниот дроб складира хранливи материи и создава жолчка, што е неопходно за правилно варење и апсорпција на хранливи материи. Затоа, не е чудно што заболениот црн дроб може да го наруши целиот живот. Исхраната е најважната работа за превенција од заболувања на црниот дроб. Која храна е добра за црниот дроб?

Во оваа листа се вбројуваат:
° кафе (во мали количини)
° зелен чај
° брусница
° боровница
° грејпфрут
° сок од цвекло
° грозје
° маслиново масло
° риби
° брокула
° карфиол
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>