Top
probiotici

Кои се природни пробиотици?

Во последно време се става поголем акцент на храна збогатена со пробиотици и оние кои позитивно влијаат врз здравјето на дигестивниот систем. Тоа е затоа што научниците почнаа да посочуваат колку добрите бактерии во нашето тело, пробиотиците, играат многу важна улога за нашето здравје. Наместо да посегнете по пробиотици од аптеките, истите може да ги искористите преку одредена храна. Во природни пробиотици се вбројуваат:

• комбуха
• кефир
• кисели краставички
• намаз од лук
• јогурт
• кисела зелка
• кисела руска салата
• ѓумбир
• темно чоколадо
• зелени маслинки (во солена вода)
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>