Top
son

Дали е нормално да се будите уморни?

Повеќето луѓе ја надминуваат поспаноста по само пет до десет минути од станувањето.

Кога ќе се разбудите уморни и тој замор трае подолго од пет до десет минути, тоа е почетен знак за несоодветен сон, но може да биде и посериозен знак за прекумерна дневна поспаност – вели Бреусу, експерт за спиење.

Ако сте спиеле само пет часа, сосема е нормално да се чувствувате уморни, но ако спиете седум до девет часа, а сепак се будите уморни, треба да се запрашаме зошто се случува ова.

Знак дека не сме одморени
Според Бреус, ако постојано се будите уморни и тоа влијае на вашиот ден и квалитетот на животот, ако можете да ги затворите очите и повторно да заспиете, тоа значи дека ви треба повеќе одмор.

Избегнувајте храна и алкохол пред спиење
Истражувањата покажаа дека алкохолот влијае на природното производство на мелатонин во вашето тело и го намалува времето што го поминувате во РЕМ фазата. А кога станува збор за храната, ако не јадете здрава ужина пред спиење, истражувањата покажуваат дека јадењето доцна навечер може негативно да влијае на квалитетот на сонот.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>