Top
prirodno-lice

Избегнувајте шминка во викендите

Секоја жена сакајќи да игледа поубаво и да ги скрие недостатоците или акните на своето лице го започнува денот со нанесување шминка. Поради таа секојдневна навика, жените се шминкаат и за време на викендите. Но, прочитајте зошто да ја избегнувате шминката и да ја оставите кожата да дише секогаш кога можете.

1. Постојаното нанесување шминка и чистењето на лицето остава последици врз површината на кожата. Викендот е одлично време за нејзина хидратација.

2. Многу побрзо ќе се подготвувате за кафе со пријателите или прошетка.

3. Нема да оставите траги на облеката која ја пробувате во некоја продавница.

4. Сонцето и ветерот поинаку ги чувствува кожата која не е натрупана со слоеви пудра.

5. Нема потреба да проверувате дали ви се избришал карминот после ручекот.

6. Многу побрзо ќе го измиете лицето пред да легнете да спиете.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>