Top

Храна која треба да се внесува за поубави нокти

Ако вашите нокти се кршливи, најверојатно имате дефицит на витамин А и калциум. Затоа во секојдневната исхрана треба да вклучите моркови, тиква и млечни производи.

Доколку се појават вертикални бели линии на ноктите, тоа најверојатно се должи на слабата апсорпција на минерали или протеини, како и недостаток на витамин Б12 и железо. Грицкајте суво грозје, и пробајте да пиете пивски квасец. Белите дамки на ноктите укажуваат на недостаток на калциум и цинк, поради што треба да јадете млечни производи и спанаќ.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>