Top
nega

Домашни маски за блескава кожа

Секогаш треба да најдете време за нега на лицето. Еве некои рецепти за убава кожа кои ќе го подобрат изгледот за многу брзо време.

• Исечете јаболки на тенки парчиња, ставете ги на лицето и оставете ги 15 минути. Јаболкото неизбежно ќе ги апсорбира вишокот маснотии од вашето лице и ќе ги затвори порите. После тоа, не мијте го лицето директно со вода, туку користете парче памучна ткаенина натопена во вода, а потоа исушете го лицето со меки бришења.

• Направете мешавина од шеќер и јогурт со ист сооднос, нанесете ја на лицето и масирајте ја со кружни движења. По пет минути измијте го со топла вода.

• Направете паста од две супени лажици кисела павлака, една и пол лажица пченично брашно и неколку капки сок од лимон. Ставајте од оваа паста на вашето лице редовно пред спиење и веднаш по будењето. Држете ја неколку минути, па измијте го лицето со млака вода.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>