Top
Banana_vistinski_prijatel_na_vashata_kozha_iLike_mk

Бананата е најдобар пријател на вашата кожа

Бананата е идеална за сите типови на кожа. Ова тропско овошје ја хидрира сувата кожа, ја негува уморната кожа, го враќа сјајот и енергијата. Бананата содржи витамини А, Ц, Б6, Б12, калиум, магнезиум и овошни киселини, кои помагаат во отстранување на мртвите клетки од кожата.

Доволно е да истолчите една банана и кашата да ја нанесете на штотуку исчистена кожа. Потоа, оставете ја да делува 20 минути и исплакнете го лицето со млака вода.

За третманот да биде уште поефикасен, на бананата додадете состојки како што маслиново масло или мед. Маслиновото масло е идеален додаток за сува кожа, додека медот е одличен додаток за проблематичната кожа и кожа склона кон иритација. Можете да додадете малку банана и во вашите омилени маска за лице, со цел да бидат поефикасни.
Оставете коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *