Top
Soveti_za_nega_na_kozha_iLike_mk

10 едноставни чекори за сјајна и негувана кожа

Некои жени благодарение на генетиката имаат чиста и сјајна кожа која со основна грижа ќе биде беспрекорно убава. Но, помногубројни се оние жени кои мораат внимателно и посветено да се грижат за својата кожа со цел да бидат задоволни од својот изглед.

Ви претставуваме десет чекори што треба да ги почитувате за вашата кожа да биде здрава, нежна и сјајна.

1. Пијте многу вода бидејќи хидратацијата е од особена важност
2. Хранете се здраво – јадете помалку црвено месо и повеќе овошје и зеленчук
3. Престанете да пушите и да пиете алкохол
4. Избегнувајте стрес колку што е можно
5 Не се туширајте со топла вода
6. Внимателно избирајте ги геловите за туширање
7. Редовно чистете ја кожата со лосиони и нанесувајте соодветни креми
8. Спијте доволно (околу 8 часа дневно)
9. Заштитете се од сонцето (без оглед на годишното време)
10. Носете памучна облека секогаш кога тое е возможно
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>