Top

Бегајте од луѓе кои шират негативна енергија

Ако постои лице од вашата околина која ја црпи вашата енергија и ви го нарушува расположението, треба што побрзо да се ослободите од истата. Некои пријатели или познаници се „отровни“ уште од самиот почеток на пријателството, други стануваат такви со текот на времето, а како последица на животните околности или промена во нивниот карактер. Кога ќе го препознаете овој лош однос, поставете граници кои ќе ве заштитат вас. Грижата за себе нека ви биде поважна од пријателството со такви негативни луѓе. Храбро спротивставете му се доколку е непријатен, критички настроен или пак од вас бара нешто што не можете или не сакате да го направите или дадете. Подеднакво е важно да поразговарате со искрени пријатели, посебно ако тие не се директно вклучени во проблематичната ситуација. Истите, можат објективно да ја согледаат таа ситуација и да проценат дали може да се подобри односот или дали треба да се стави крај на секаква комуникација со таквите луѓе. Ако предупредите некого за неговото деструктивно однесување, и не ве сфати сериозно, треба да преземете посериозен пристап. Едноставно, исфрлете ги од својот живот. Авторитетни луѓе, оние кои прават да се чувствувате лошо, оние кои ве искористуваат или ве озборуваат, не ви се потребни во животот. Околу вас ви требаат луѓе со кои ќе се чувствувате убаво, позитивно, исполнето, среќно, луѓе кои ја забележуваат секоја промена во вашето расположение, луѓе кои секогаш успеваат да ве насмевнат… Сакајте ги оние кои ве сакаат, бегајте од другите!
1 Коментар

  • Ljupcho Daskaoski вели:

    Se e dobro vo ovoj tekst. Osven malku me kopka ona begajte . Ako stalno begame od mizerni lugje , tie qe se osetat silni . Ushte poveqe qe trchaat i po nas . Mozhebi OTSTRANETE GI NEGATIVCITE bi bilo posoodvetno . Ne sme vo pasivna pozicija , a i tie ne se nadredeni nad nas .!!! Vaka ispagja kako da se plashime od nekogo , pa begame .Bega onoj koj se plashi !!!!

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>