Top
Couple with problems in relationship in bed

Што кога ќе ја изгубите желбата за интимност со партнерот

Во денешно време ниското либидо е многу честа појава. 52% од жените во менопауза доживуваат недостаток на желба за2312 секс. Причините можат да бидат различни, но постојат начини тоа да се реши. Како и со било каков друг проблем, важно е да се има желба. Со поддршка на брачниот другар, сè е лесно со малку труд. Прочитајте ги нашите совети како да ја вратите желбата за секс!

Поврзете се со вашиот партнер
Стресот, проблемите со врска и депресијата можат да го нарушат вашиот сексуален нагон. Важно е да се зборува за тоа. Бидете отворени, искрени и кажете си еден на друг што ви пречи, што сакате и не сакате.

Пракса
Бидете расположени за секс! Активните жени имаат повеќе енергија, се чувствуваат подобро во своето тело и се помалку изложени на стрес, а тогаш лесно може да се стимулира интересот за секс. Во многу животни ситуации, самодовербата е клучот за сè, а исто така и за сексот.

Живејте за моментот
Стрес хормоните и моментите што ги доживувате, во крајна линија може да ја уништат вашата желба и возбуда. Слушајте го вашето тело, слушајте што ви кажува, бидејќи само така ќе ја зголемувате страста и ќе го намалите стресот. Обидете се, лесно е за момент да се заборават проблемите.

Таблети
Земање апчиња, антидепресиви или други лекови може многу да влијаат на расположението, но исто така и вашата желба за секс. Консултирајте се со вашиот лекар за промена на вашиот лек или обидете се да ја намалите дозата.

Секс терапија
Ова значи одење на психолог и работа на меѓусебна комуникација, слушање, интеракција. Не е срамота да се побара помош, ако тоа значи напредок и подобра ситуација во вашата спална соба.

Хормонални терапии
Постојат бројни хормонални терапии кои исто така можат да го решат проблемот со намаленото либидо. Во овој случај, се разбира, неопходно е да се посети лекар и да се спроведе терапија под негов надзор поради можни несакани ефекти.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>