Top
Како се уредува домот според хороскопскиот знак?

Како се уредува домот според хороскопскиот знак?

Велат дека астрологијата има улога и во поглед на уредувањето на домот. Дали сакате дом преполн со многу сувенири кој наликува на музеј или пак минималистичка едноставност, во голема мера зависи од ѕвездите.

Овен: функционалност
Во вашиот животен простор сè мора да биде средено и пристапно. Немате трпение да се заморувате со многу детали. Заради вашето постојано високо ниво на енергија се препорачува во уредувањето на домот да користите интензивни и посветли бои.

Бик: удобност
За вас креветот е најважниот дел од мебелот во вашиот дом. Неговиот квалитет е на прво место, па затоа најчесто избирате природни влакна кои создаваат релаксирачка атмосфера. За биковите идеални се земјените бои. Доколку не го користите стариот мебел, не го „затворајте“ просторот, туку подарете го некому.

Близнаци: комуникација
Комуникацијата е на прво место за овој хороскопски знак, па затоа им е неопходен модерен и мултифункционален мебел. Близнаците ги интересира квалитет, но и естетскиот изглед на нештата кои го исполнуваат домот.

Рак: семејство
Овој хороскопски знак треба да го исполни ѕидот во дневната соба или во ходникот со врамени семејни фотографии и некои значајни спомени од минатото. Бидејќи се чувствителни луѓе, таквите нешта им значат многу повеќе отколку најновите трендовски парчиња мебел за кој зборуваат сите.

Лав: луксуз
Како вистински претставник на својот хороскопски знак, лавовите секогаш си го дозволуваат најдоброто, односно секогаш ќе ги имаат најатрактивните парчиња мебел. За лавот се идеални топлите бои.

Девица: ред и функција
Девиците се најпознати по своите чувства за ред и дисциплина, што најдобро може да се забележи на нивните полици во домот. Се обидуваат да го искористат секој сантиметар, но никогаш не би чувале нешто што не им користи. Со добра организација и чувство за естетика, тие се вистински пример за тоа како со малку може да се направи многу.

Вага: декор
Естетиката ви е особено важна, па сакате животниот простор да го исполните со нешта кои го изразуваат вашиот стил. Избегнувајте распродажби и половни нешта. Вашиот дом наликува на уметничка галерија во која се изложени оригинали. Користете светли бои и стаклени површини.

Скорпија: приватност
Вашиот дом е рај за вас, па затоа е најдобро при неговото уредување да употребите тивки и темни бои. Приватноста ви е многу важна, па личните спомени ги чувате во фиока. Многу се врзувате за нештата, но повремено треба да правите селекција и да се ослободите од непотребните предмети во вашиот дом.

Стрелец: прилагоденост
Благодарејќи на вашата практичност, вашиот дом е лесно пренослив, па преселбите за вас се лесна задача. Понекогаш знаете да го наполните домот со предмети кои сведочат за возбудливи моменти во ваиот живот. Обидете се да го уредите домот така што ќе ви биде полесно за одржување.

Јарец: традиција
За вас традицијата е најважното нешто во животот. Својот дом треба да го уредите со одбрани предмети кои го рефлектираат вашето минато, вклучувајќи семејна историја. Практичноста е ваша одлика, па затоа пред да фрлите или подарите некое парче мебел размислувате кавква друга намена би можело да има тоа.

Водолија: еклектицизам
Познати сте по својата еклектична линија и не обрнувате многу внимание на правилата и насоките во дизајнот, туку својот животен простор го уредувате според својот вкус. Вас многу ви е дозволено, па се случува да комбинирате печати со различни модели, точки со линии, како и сè друго што содзава ваш уникатен стил.

Риби: едноставност
За рибата како воден знак најважни е бањата. Затоа бањата треба да биде колку е можно поудобна. Секогаш избираат станбен простор кој овозможува голема удобност, но сепак се ориентирате на едноставност која овозможува лесно одржување.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>