Top
sovrsena-zena-od-1955-iLike-mk

Фото: Вака изгледала совршената жена во 1955 година

Деновиве по социјалните мрежи се актуелизираше црно-бела фотографија која е снимена далечната 1955 година и објавена во магазинот „Тајм“.
На неа е една жена во бикини чијшто изглед според тогашните критериуми гордо го носел епитетот „совршен“.

Но денес, оваа убава жена со бујни гради и изразени облини не би можела да се фотографира за магазин, или пак, да се занимава со манекенство.

Според горенаведеното, сами донесете заклучок за промената на критериумите, размислувањата и перцепцијата на женската убавина.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>