Top
riba

Рибата го намалува ризикот од депресија кај жените

Според една американска студија, нивото на омега-3 масни киселини во комбинација со женските хормони естроген и прогестерон го подобрува функционирањето на мозокот. Во истражувањето биле вклучени 1400 мажи и жени, на возраст помеѓу 26 и 36 години, а истото траело 5 години. Учесниците во ова истражувања воделе дневник на исхрана, а во тој период консумирале најразновидна храна. При истражувањето е дојдено до заклучок дека кај жените се намалува ризикот од депресија, додека кај мажите јадењето риба нема таков ефект.

Кај жените, ризикот за депресија е 2 пати поголем отколку кај мажите, а причинува Алцхајмерова и Паркинсова болест. Се препорачува да јадете барем 2 порции риба неделно (скуша, туна, лосос или сардина).
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>