Top
corapi

Како против лошата миризба на стапалата?

Лошата миризба на стапалата доаѓа како резултат на потта и бактериите кои поради се развиваат и произведуваат смрдливи и мрсни киселини. Габите кои ги предизвикува атлетското стапало настануаат во топли и влажни подрачја, како просторот меѓу прстите, а тоа може да доведе до уште поизразен и непријатен мирис. Кога кожата меѓу прстите е црвена и влажна, имате габична инфекција односно атлетско стапало.

ЧОРАПИ
Тие не смеат да бидат претесни, а веќе знаете дека е важно да ги менувате секој ден. Добра комбинација на материјал за чорапи е 60-70 проценти волна со 40-30 проценти влакна. Избегнувајте чорапи кои не се памучни, бидејќи не впиваат влага, па стапалата ќе биде постојано влажни.

ОБУВКИ
Не носете тесни обувки во текот на долг период, бидејќи поради синтетиката тие создаваат смрдеа на нозете. Експертите велат дека најдобро би било, доколку сте во можност, да не носите исти обувки два дена по ред.

СПРЕЈ ЗА СТАПАЛА
Спрејот за стапала кој има антибактериски својства, ќе го спречи развојот на бактерии што предизвикуваат смрдеа.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>