Top
fakti-za-vaginata-iLike-mk

10 факти за вагината кои сигурно не сте ги знаеле

Женскиот полов орган е постојан предмет на изичување на научниците и врвните светски доктори, но и инспирација за луѓето кои се занимаваат со некој вид на уметност.

Во продолжение 10 интересни факти за женското меѓуножје:

1. Клиторисот има околу 8.000 нервни завршетоци, додека пак, кај машкиот полов орган овој број е два пати помал и изнесува 4.000,

2. Просечната длабочина на вагината изнесува 9 сантиметри, а нејзината природна ширина може да се зголеми за цели 200% при опуштање или породување,

3. Вагината кај жената и кај ајкулата има идентичен природен лубрикант – сквален,

4. Животниот век на срамните влакна е 20 дена. За споредба, влакната на главата можат да живеат и до 7 години,

5. Жената може да доживее 134 оргазми во рок од 60 минути. Овој број кај мажот е далеку помал и се движи меѓу 13 и 18,

6. Вагината има пририроден систем за самопрочистување,

7. Внатрешните ѕидови на вагината во текот на сексуалниот чин се отвораат во облик на отворен чадор за дожд,

8. Во вагината има голем број на бактерии, како добри, така и лоши. Дел од добрите бактерии ги има во јогуртот,

9. Спекулум е медицинска алатка која гинеколозите ја користеле уште пред новата ера,

10. „Држач за меч“ е буквалниот превод на латинското име на вагината.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>