Top
semki-od-tikva

Зошто да го замените чипсот со семки од тиква?

Веќе е познато дека семките од тиква со години се користат во медицински цели, бидејќи се богат извор на витамини. Освен тоа, науката потврдува дека имаат висока нутритивна вредност. Во продолжение прочитајте неколку причини кои ќе ве натераат семките од тиква да ги вклучите во вашата секојдневна исхрана.

За здраво срце
Четвртина шолја од овие вкусни семки содржи половина од препорачаната дневна доза на магнезиум, што е навистина важно за срцето. Исто така, помага во контрола на крвниот притисок.

Го подобрува имунолошкиот систем
Освен што изобилуваат со магнезиум, семките од тиква се богат извор на цинк, што помага во регулација на имунолошкиот систем. На тој начин во голема мера се намалува ризикот од вирусни инфекции, настинки и грип. Истражувањата покажуваат дека тие го намалуваат хроничниот замор и депресија.

Здравје на простата
Уште одамна е познато дека семките од тиква се важен дел од исхраната на мажите бидејќи имаат благотворно дејство на простатата. Истражувањата покажуваат дека тие поради големиот удел на цинк се особено важни за здравјето на мажите и неретко се користат во лекување на разни здравствени проблеми со простата.

Го намалуваат ризикот од дијабетес
Според истражувањата, семките од тиква помагаат во регулација на инсулинот и на тој начин ги спречуваат компликациите поврзани со дијабетес, како што е на пример оксидацискиот стрес.

Помага кај несоница
Јадењето семки од тиква неколку часа пред легнување, особено во комбинација со овошје, овозможуваат подобро излачување на мелатонин и серотонин, со што се подобрува регенерацијата во текот на спиењето.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>