Top
Utrinsko-kafe-iLike-mk

Зошто да го започнете денот со кафе?

Научниците сѐ повеќе се согласуваат дека кафето е корисно за нашето здравје, секако доколку се консумира умерено.

 • Го намалува ризикот од рак
  Спроведено истражување укажува дека консумирање на кафе го намалува ризикот од некои облици на рак и посебно на ракот на простата кај мажите, но и на главата и адамовото јаболко.

 • Ја намалува депресијата
  Истражувања спроведени на Харвард покажуваат дека жените кои редовно пијат кафе имаат 20% помал ризик да заболат од депресија. Освен тоа, кафето го намалува и бројот на самоубиства.

 • Штити од Алцхајмерова болест
  Кафето штити од деменција и од Алцхајмерова болест, бидејќи ја зголемува активноста на мозокот.

 • Штити од дијабетес
  Претставува одлична превентива против развој на дијабетес од тип 2.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>