Top
zelencuk

Задолжителни намирници во есен и зима

Храната која се конзумира во постудени денови, од есен до пролет, е многу потешка и нездрава отколку во потоплите делови од годината, пред се затоа што не обрнуваме внимание на разновидноста на храната.

Цитруси
Портокалите, грејпфрутот и лимонот се богати со витамин Ц, корисни за кожата и метаболизмот и помагаат во борбата против вируси и настинки. Влакната што ги содржат помагаат во контролата на холестеролот.

Лук
Покрај подобрувањето на вкусот на храната и одржувањето на телесната топлина, лукот има антибактериско и антивирусно дејство, кое помага во борбата против разни зимски болести.

Зеленчук
Морковот, цвеклото и компирот не само што се хранливи, туку изобилуваат и во текот на зимата, а исто така се и свежи. Морковот е богат со витамин А, корисен за кожата, а помага и во борбата против настинки и инфекции.

Спанаќ
Спанаќ е важен дел од исхраната во текот на зимата. Тој е моќен антиоксиданс кој содржи големи количини на витамини А и Ц. Добар е за здравјето на косата и кожата, а богат е и со железо, протеини и минерали.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>