Top
koski

За здрави коски избегнувајте алкохол и цигари

Правилната исхрана е важна за развој на коските. Секојдневно трошиме многу хранливи материи, но внесуваме и такви што не се добри за нашите коски, како алкохол и кофеин.

За да имате здрави коски, ограничете го внесот на шеќер, сол и фосфорна киселина. Безалкохолните пијалоци се извор на дополнителен шеќер, од кој добиваме само калории. Фосфатите ќе ги најдете во млечни намази и пудинзи. Ако сакате алкохол, обидете се да се контролирате, бидејќи прекумерните количини алкохол го забрзуваат губењето на густината на коските и ја нарушуваат способноста на организмот да апсорбира калциум. Ако пиете премногу кофеин, проверете дали е опасно за правилен развој на коските. Зголемете го внесот на калциум. Пијте јогурт, млеко и јадете сирење затоа што се богати со калциум.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>