Top
bolka-vo-grlo

Природно решение за болка во грлото

Болката во грлото е најиритирачкиот симптом што често се јавува со настинки или грип. Многу често, лекот за болка во грлото го имаме дома, и можеме да се решиме на многу едноставен начин.

Мед
Не само што ќе ве заслади, туку веќе долго време се зборува дека може да се користи како домашен лек, благодарение на неговите антибактериски својства кои го намалуваат воспалението. Покрај тоа, медот во тенок слој останува „залепен“ на грлото, намалувајќи ја иритацијата при голтање храна.

Чај од камилица
Овој чај не само што може да ви помогне да се смирите и заспиете, докажано е и дека има антиинфламаторни својства. Антиоксидантите и другите состојки на овој чај имаат смирувачки ефект ако почнете да го пиете кога ќе ги почувствувате првите симптоми на болки во грлото. Не содржи многу кофеин, што значи дека можете да го пиете лесно во вечерните часови. Кога станува збор за болки во грлото, дефинитивно е препорачливо да додадете малку мед во вашата чаша чај од камилица.

Лимон и топла вода
Некои луѓе пијат топла лимонада, односно мешавина од топла вода и исцеден сок од лимон, со надеж дека ќе им помогне да изгубат тежина или да ја исчистат кожата. Овој пијалок всушност може да ви помогне да се ослободите од симптомите на настинка и грип. Благодарение на антибактериското и антивирусно дејство на лимоните, како и што е добро за имунитетниот систем, ова агруми создава кисела средина во грлото, што го отежнува задржувањето на вируси и бактерии. Лимонот е исто така богат со витамин Ц, а студиите покажаа дека има превентивно дејство против вируси и настинки.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>