Top
Metabolizam

Трикови кои го забрзуваат метаболизмот

Метаболизам подразбира сите биохемиски процеси кои континуирано се случуваат во нашиот организам. За да може нашето тело да врши метаболички процеси, му треба енергија, чие друго име е базален метаболизам или БМР.

Толку често слушаме дека некој има брз метаболизам, а некој бавен метаболизам и тоа зависи од карактеристиките на поединците, односно бројот на килограми, возраста, здравствената состојба итн.

Постојат неколку начини да го подобрите метаболизмот, а во продолжение ви откриваме пет совети кои можат да ви помогнат.

Храната е основа – јадете протеини за појадок
Не го прескокнувајте појадокот. Луѓето кои го прескокнуваат појадокот имаат тенденција да се прејадуваат подоцна, што носи голем број други лоши фактори.
Многу истражувања исто така покажаа дека најдобро е да се јаде храна богата со протеини веднаш по будењето. Јајца, пилешко, јогурт, итн.

Вклучете физичка активност – кардио тренинг
За време на кардио тренингот се активираат големи мускулни групи, се зголемува пулсот и се користи кислород за работа на мускулите. Тогаш телото троши најмногу масти како гориво, а тоа е една од најголемите придобивки за луѓето кои сакаат да ослабат, но кардио тренингот има и голем број здравствени придобивки: намалување на ризикот од кардиоваскуларни заболувања, стрес и анксиозност, подобрување на квалитетот на сонот и општата состојба на телото.

Утринското кафе заменете го со зелен чај и редовно хидрирај го телото
Зелениот чај е одлична замена за вашиот омилен црн пијалок бидејќи содржи кофеин, но и епигалокатехин галат (EGCG) – состојка која ја зголемува потрошувачката на калории. Од друга страна, кафето го зголемува нивото на хормонот кортизол, што резултира со зголемување на апетитот. Затоа започнете го денот со зелен чај и продолжете да го пиете попладне. Исто така, со конзумирање вода ја зголемуваме потрошувачката на калории. Експертите препорачуваат жените да консумираат најмалку 2,7 литри вода дневно, а мажите најмалку 3,7 литри вода.

Витамините никогаш не се доволни
Многу истражувања покажаа дека витамините Е, Ц и Д помагаат во согорувањето на калориите, поради што треба да јадете храна богата со овие витамини.

Добриот сон е половина од здравјето
Недостатокот на сон не го забавува метаболизмот, туку создава хормонален дисбаланс кој е поврзан со апетитот. Имено, кога не сме поспани, најчесто имаме поголем апетит, не се чувствуваме задоволни кога јадеме и ни се зголемува желбата за слатки.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>