Top
Ovesno-mleko

Пијалок кој го чисти холестеролот од крвта

На високи нивоа, ЛДЛ холестеролот се акумулира во крвните садови, создавајќи масни наслаги. Со тек на време, тие растат и го отежнуваат протокот на крвта низ артериите, зголемувајќи го ризикот од срцев удар и мозочен удар и васкуларна деменција.

Здравата исхрана, со малку заситени масти, се препорачува за луѓе со висок холестерол. Нутриционистите особено препорачуваат да се замени кравјото млеко со овесна каша за да се намали нивото на лошиот холестерол во крвта.

Консумирајте три шолји дневно
Истражувачите од Универзитетот Лунд следеле 66 мажи со висок холестерол во период од пет недели, дозволувајќи им да пијат овесно млеко. Наодите докажуваат дека консумирањето три шолји (750ml) овесно млеко дневно во текот на пет недели го намалува вкупниот и ЛДЛ холестеролот за 3-5 проценти.

Според Британската фондација за срце, овесното млеко содржи овесни бета-глукани кои помагаат во одржување на нормалното ниво на холестерол. Чаша овесно млеко од 250ml, на пример, дава 1g бета-глукан. Додека чинија каша, подготвена со 40g овес, може да обезбеди 2g бета-глукан.

Овесното млеко, кога е незасладено, може да биде одлична алтернатива за спречување или решавање на високиот холестерол, бидејќи има малку масти и протеини.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>