Top
voda limon

Направете си витамински сок

Наместо да купувате сокови со вештачки бои и конзерванси, направете си сами природен витамински сок. Витаминскиот сок се прави многу лесно, а е многу поздрав во споредба со купениот, и истиот ќе ви помогне да го прочистите организмот.

Подготовка:
Eдна краставица и еден лимон исечете на парчиња. Ако овие продукти се домашни, пожелно е да ги користите заедно со кората. Во тегла ставете 1 лажица рендан ѓумбир и додадете 12 ливчиња нане, 2 литри вода и претходно исечканата краставица и лимонот. Ставете ја теглата во фрижидер да стои 8 часа, а во меѓувреме промешувајте ги состојките. Овој витамински сок позитивно влијае врз стомакот и како и врз цеколупното здравје, затоа што го регулира варењето на храната, а освен тоа го ослободува и телото од насобраните токсини.
Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>